Мигрене таблете: спречавање напада и начела избора лекова, спречавање мучнине

Прва помињања мигрена дате су у И веку пре нове ере. у списима Хипократа и Парацелсуса.

Према различитим подацима, до 30% светске популације пати од патологије. Често се то јавља код жена, манифестује се за 30-33 године.

Болест је праћена карактеристичним симптомима (конвулзија трајања, локализована бол, повезани симптоми), што олакшава дијагнозу.

Упркос појављивању нових метода физиотерапије, таблете мигрене су најчешћи и ефикаснији начин за ублажавање и спречавање напада акутних, често нетолеривних цефалалгија.

Погоршање мигрене и патогенеза тешке главобоље се развија у неколико фаза:

  • вазоспазам, ширење на гране каротидне артерије, њихова осјетљивост на промјене у тону се повећава;
  • вазодилатација (проширење лумена крвних судова), покрива артерије, вене и мање артериоле и венуле;
  • развија хипоксију едема и ткива, постоји крв излив у венски систем, који одређује пулсирајућу интензивност синдрома бола.

Тада се сви процеси јављају у обрнутом редоследу, што доводи до ублажавања људског стања.

Али, по правилу, напад се јавља под утицајем одређених фактора. Многи пацијенти успјешно избјегавају свој утицај (што је више могуће), што значајно смањује ризик од развоја погоршања болести. Дакле, да би се изазвао напад напада може:

  • емоционални стрес, са синдромом бола се не појављује у врху стресне ситуације, а после ње;
  • физички преоптерећеност;
  • неправилне исхране, посебно дуге паузе између оброка, прекомерна потрошња какаа, чоколаде, ораха, јаја, агруми, сира, парадајза, димљена кобасица, итд.;
  • пије алкохол, посебно црвено вино, шампањац;
  • пушење;
  • дуга вожња у транспорту, посебно у одсуству климатизације;
  • узимање одређених лекова (хормонски контрацептиви, нитроглицерин);
  • оштри и гласни звуци, блиске јаког светла, интензиван мирис;
  • временска промена;
  • веома хладно пиће, сладолед;
  • вишак спавања (у медицини постоји чак и таква ствар - мигренски викенд), недостатак одмора;
  • алергија, погоршање других патологија;
  • цикличне хормоналне промене код жена које су повезане са трудноћом, менструацију, порођај.

Најједноставнији начин избјегавања мигренских напада је спречавање ефеката фактора који изазивају болести.

Избор лечења мигрене врши се узимајући у обзир фазе погоршања патологије:

  • Продромални период траје од 1 до 3 сата. У овом тренутку пацијент осети раздражљивост, поспаност, анксиозност, мучнина, губитак апетита.
  • Аура (не више од 30 - 40 минута, понекад се поклапа са појавом синдрома бола).
  • Одмах напад, који прати фото и фонофобија, код већине пацијената забиљежи мучнину и повраћање. Пацијент инстинктивно жели да се пензионише у мрачној соби, лези. Ова фаза траје од 4 до 5 сати до неколико дана.
  • Продромални период. Траје до 24 сата. Бол постаје мање интензиван, од пулсирања прелази у болећу или репресивну. По правилу, особа заспи дуго, праћено повећаним умором, смањеним апетитом и повећаном диурезом.

Постоји неколико фармаколошких група лекова које се користе у различитим фазама напада или пре њега:

  • антихипертензиви, антиконвулзанти и антидепресиви су дизајнирани како би спречили главобољу погоршање ако се такве епизоде ​​јављају чешће 2 до 3 пута месечно и дуго трају;
  • нестероидни антиинфламаторни лекови су индиковани благом или умереном цефалалгијом, међутим, њихов аналгетички ефекат није увек довољан;
  • комбиновани аналгетици, они могу брзо да ублаже бол, али је њихова континуирана употреба опасна развојем цефалгије дроге;
  • деривати алкалоида ергот, сада укључени у комбиноване препарате, могу да зауставе бол на стадијуму аура или продромалног периода;
  • триптани, лекови ове групе су се релативно недавно појавили "на оружју" неуролога, пијани су првим симптомима синдрома бола, ови лекови су ефикасни, сигурни и имају дуготрајни аналгетички ефекат.

Дозирање неких лекова се бира појединачно, а продају се у апотеци само на рецепт лекара.

Списак лекова без рецепта укључује нестероидне антиинфламаторне лекове и не-опојне аналгетике. Међутим, њихов неконтролисан пријем је такође повезан са одређеним ризиком. Ове пилуле за мигренске нападе могу се узимати не више од недељу дана заредом и 14 дана током мјесец дана. Пацијенти са високом киселином стомака се преписују у комбинацији са гастропротекторима.

Често, напад мигрене праћен повраћањем, што отежава узимање оралних лекова. У таквој ситуацији неопходно је предузети одговарајуће лекове против таквих симптома, а анестетици треба ињектирати или у облику ректалних супозиторија.

У одсуству дејства лечења, повећања интензитета главобоље, погоршања благостања, пацијентима се показује хоспитализација.

Са интензивним напада мигрене са понављају поновљено повраћање приказан Тсеркукал, Немачка, може се заменити релативно јефтину генериц примену лекова (Белорусија и Русија), Тсеруглан (Индија). У облику таблета узимајте 10 мг до 3 пута дневно. Парентерална (ињектибилна) примена 2 мл 0,5% раствора је могућа до два пута дневно.

Додатно примењују Мотилиум (Домперидоне, Мотинорм), који побољшава покретљивост црева и спречава повраћање рефлекса. Могуће је користити као суспензија у раном добу (0,25 мг по килограму телесне тежине до четири пута дневно). Одрасли именовати 10 мг 3 - 4 пута дневно.

Таблете из мигрене и главобоље: употреба аналгетика у зависности од интензитета синдрома бола

Немојте започети лијечење напада мигрене с снажним лековима. Са првим симптомима, препоручује се коришћење лекова из групе нестероидних антиинфламаторних лекова (НСАИД).

Ацетилсалицилна киселина (Аспирин, Упсарин, Аспартат)

Не узимајте у обзир лека првог реда због негативног утицаја на слузницу дигестивног тракта. Иако се у другим земљама медицина користи у великој мери због своје доступности и могућности куповине без лекарског рецепта. Дрога је контраиндикована у првом и трећем триместру трудноће и дјеци млађој од 15 година. Осим тога, лек није прописан за ерозивне и улцеративне лезије слузокоже дигестивног тракта. Препоручена појединачна доза је 0,5 - 1,0 г. Дневна количина лека не сме бити већа од 8,0 г.

Напроксен (Налгезин, Мотрин)

Лијек карактерише висока биорасположивост и брзи почетак терапијске акције. Лек је сигуран у другом тромесечју трудноће, ау првом и последњем случају само на строгим индикацијама. Препоручена доза је 0,5 - 1,0 г, подијељена је у две дозе. Максимална количина не би требало да прелази 1,75 г. Листа контраиндикација је иста као и код других НСАИЛ-ова, укључујући повреду интегритета слузнице гастроинтестиналног тракта.

Волтарен Рапид (Раптен)

Активна супстанца лека је калијум диклофенак, који има изражену аналгетичку активност. Образац "Рапид" осигурава брзину појаве клиничког ефекта. Лек захтева строгу дозу. За одрасле, препоручена количина лека је 0.1-0.15 г, подељена у две дозе. Деца старија од 12 година Волтарен Рапид и његови аналоги се користе до 0,05 г два пута дневно. Лекови су контраиндиковани током трудноће.

Комбиноване пилуле за мигрену и главобољу су добро препоручене. Али, такође их треба узети на првим знацима погоршања болести. Саветује се:

  • Седалгин-Нео (садржи парацетамол, натријум метамизол, кофеин, кодин и фенобарбитал). Лијек има снажан аналгетички ефекат, брзо ублаже бол, има благ седативни ефекат. Узмите једну таблету једном, ако је потребно, поновите унос након неколико сати. Максимална доза је 6 таблета.
  • Седалгин-Плус (кофеин, натријум метамизол, тиамин). Осим анестетичке акције, лекови побољшавају проводљивост нерва и метаболичке процесе у ткивима мозга. Одрасли пију једну таблету до 3 пута дневно, деца преко 12 година - пола таблете. Контраиндикована током трудноће и лактације.
  • Саридон (парацетамол, пропифеназон, кофеин). Парацетамол има изражен аналгетички ефекат, који допуњује пропифеназон. Кофеин има стимулативни ефекат и нормализује тонске посуде. Одрасли се преписују 1 таблет до 4 пута дневно, адолесценти од 12 до 16 година - пола таблете три пута дневно.
  • Солпадеин Фаст (парацетамол, кофеин). Произведен је у облику шумећих таблета, који се прије растварања раствори у 100 - 200 мл обичне воде. Ово обезбеђује брзи и трајни ефекат. Препоручује се за одрасле и децу преко 12 година од 1 до 2 таблета до 4 пута дневно. Интервал између пријема не би требало да буде мањи од 4 сата.

Међутим, ако НСАИДс, конвенционални и комбиновани аналгетици нису донели изразито дејство, а синдром бола се наставља, показују се снажнији лекови из групе триптана. Они су у потпуности компатибилни са нестероидним антиинфламаторним лековима. Понекад изазивају нежељене реакције, често се пацијенти жале на крутост у грудима, али брзо пролазе без лекова. Додели:

  • Суматриптан (Амигренин, Сумигамрен). Нанесите у облику таблета (0,05-0,1 г) или носни спреј (један спреј у једну носу - 0,02 г) не више од 4 пута дневно. Ефекат се јавља брзо (у просеку, за пола сата) и траје до 24 сата, након чега се лек узима више пута.
  • Золмитриптан (у иностранству, лек се продаје под именом Зомиг). Препоручена доза је 2,5 мг, максимална доза за поједину дозу је 5 мг. Дневна количина лијека не сме бити већа од 15 мг.

Ако после поновљеног уноса било којег лијека из групе триптана (не пре два сата касније) бол се не смањује, њихова даља употреба је непрактична.

Када је интензитет напада прописати лекове за мигрену и јаке главобоље на основу ерготамин. Као што је пракса показала, његова ефикасност је много већа у комбинацији са другим лековитим супстанцама. Одрасли и деца старија од 14 година прописаним Кофетамин (ерготамин тартарат и кофеин) на 1 - 2 таблете у почетном периоду од бола у будућности да спречи повратних напада се 1 таблета до три пута дневно.

Добар резултат је примећен када се узимају Номигрен (ерготамин тартрат, пропифеназон, кофеин, камилофин, меклоксамин). Поред анестетичке акције, лек има антиеметичко, антиспазмодично и седативно дејство. Шема пријема је иста као код кофетамина.

Препарати ове групе су контраиндиковани у трудноћи и лактацији, поремећену функцију јетре и бубрега и одређене патологије метаболизма ензима. Лекови из групе триптана и ерготамина узимају се само по наређењу лекара, тако да се пакет лекова не може купити без лекарског рецепта.

Које пилуле помажу мигринима: превентивним лековима, принципима лечења код деце и трудница

Један од главних захтева за лијековима који заустављају напад мигрене је стопа појаве ефекта. Због тога је важно узимати лекове са првим симптомима погоршања болести, а лекови на бази ерготамина могу се пити већ када се појави аура.

Лекари одлучују о питању, која таблета помаже од мигренских напада, појединачно. А ако је лек погодан за одређеног пацијента, не препоручујемо експериментисање у потрази за другим лековима, али стално носите лијек са собом.

Понекад лекари прописују одређена средства за спречавање мигренских напада. У ове сврхе користите:

  • Антидепресиви. Амитриптилин од 0.01 до 0.1 г дневно, узет поподне. Пароксетин, попити 0.02 г ујутру. Прозац, узет два пута дневно (јутро и поподне) до 0,02 г.
  • Антиконвулзанти. Депакин 0,5 г три пута дневно, Неронтин до 0,9 г за три дозе, Топамак 25 до 50 мг на ноћ.
  • Антихипертензивни лекови. Метопролол 0,1 г три пута дневно, Нимодипин 30 мг три пута дневно.

Тренутно су у току даљи развој и клиничка испитивања средстава за лечење мигрене. Довољно обећавајући у овом погледу је аналгетик у облику прскања. Лекови директно у плућа су изједначени ефектом интравенске ињекције.

На иностраном фармацеутском тржишту појавили су се триптани нове генерације Наратриптан (Нарамиг) и Елетриптан (Релпакс). Према експертима, ускоро ће бити регистровани у Русији. Они могу донети резултат када је суматриптан неефективан и други лекови ове групе.

Код деце, мигрену се дијагностикује врло ретко. У таквим случајевима предњачи се превентивна терапија. Пре свега, то се односи на исправку исхране, режима дана, понашању и психолошком статусу.

Ако је третман без лекова неефикасан,

  • Ацетаминопхен (15 мг / кг);
  • Ибупрофен (7,5 - 10 мг / кг);
  • триптани у појединачној дози, али су дозвољени само од адолесценције.

Са повећањем учесталости напада, лекари прописују антиконвулзенте, блокатор рецептора серотонина и β-блокере. Међутим, већина лијекова се прописује не раније од 5 година. Схема терапије се бира појединачно, узимајући у обзир индивидуалне карактеристике малих пацијената.

Трудноћа може изазвати чешће нападе мигрене. Али проблем је у томе што је велика већина болова за ослобађање болова опасна по здравље нерођеног детета. Због тога је дозвољено само физиотерапија и нестероидни антиинфламаторни лекови. Током читавог периода трудноће, жену треба посматрати код неуролога и строго следити његово постављање.

Али да би се одлучило које пилуле помажу мигренама, само би требало видети лекара након прегледа болесника и искључивања озбиљних патологија централног нервног система и васкуларног лежаја. Са умереном главобољом, можете сами узети аналгетик или НСАИД, али ако се осећате лоше, увек треба да се обратите лекару.

Које пилуле ефикасно помажу мигреном?

Изговарање речи "мигрена" не значи само главобољу већ целу, изоловану болест нервног система, која има своје карактеристичне карактеристике. Има својство да нестане без трага након 40 година, али све док ова тачка не може озбиљно погоршати квалитет живота без употребе адекватних лекова за мигрене брзе акције.

Од тада, као у Гиппократ В веку пне дијагностиковање болести, он је сковао термин "хемицраниа" медицине напредни, у својим лабораторијама измишљањем различитих таблета од мигрене. После векова реч је прошла кроз неке промене, и већ нас је стигла у навику, за перцепцију, облик.

Садржај:

Зашто је мигрена неуобичајена главобоља

Мигрена је хередитарна неуролошка болест која више погађа жене, јер је ген одговоран за развој ове врсте главобоље у Кс хромосому. Ово није изговор за лепе даме до очајања, јер медицина не стоји у потрази за најбољим лековима за мигрене, али постоји још једна прилика да детаљније проучите тако болно питање.

Болест је добила своје име, заснована на симптоматологији, а буквално значи "пола болова у лобањи". Увек боли само један део главе уз насилан ударац. Типичан је нагли страх од свјетлости, гласне буке, звука и оштрих мириса. Напад има својство које траје неколико дана, често праћено мучнином и повраћањем.

Стање, током којег се прате симптоми, назива се мигренски статус. Прати му неколико поспаности, раздражљивост, депресивна стања, периодични губитак оријентације у свемиру.

Ако напад напредује без фазе бола, назива се безглавна мигрена.

Третман мигрене са одређеним леком током овог периода је могућ, али је тешко. Особе који пате од напада мигрене и осећа приступ треба да пилуле за мигрене унапред (превентивне лекове цинаризин, фенибут), а ако је почео напад, аспирин у дози мг дозе најмање 1000.

Аналгетички антимиграини, развијени науком и који се користе у пракси, релевантни су само када заустављају или спречавају мигренски напад. Специфичност болести је таква да стандардни лекови против болова, сами, слабо ослобађају мигрену, симптоми и третман таблете су снажно међусобно повезани.

Користити комбинацију неколико група лекова против мигрене као пријему система да олакша нападе (Вазобрал, Финлепсин, топамак, цинаризин, фенибут, Стресам) и једнократна накнада у време настанка бола (Имигран, Зомиг) и аналгетицима (Пенталгин, парацетамола, Аспирин).

Хормонски контрацептиви са мигреном

Улога женских сексуалних хормона у развоју мигрене, довољно, тежак. Промена концентрације у крви је директно повезана са нападима главобоље.

Контрацептивне пилуле које садрже естрогене и гестагене, у облику нежељеног дејства, могу изазвати напад мигрене. Слично томе, стање женског циклуса.

Утврђено је да неколико фактора доприноси статусу мигрене:

Али за лечење менструалног циклуса, полицистиц оваријум, ендометриоза или у постменопаузалном периоду користе се хормонски препарати (Овестин супозиторије). Колико је дозвољена њихова примјена у овом случају?

Дозвољено, па чак и показано, у случајевима напада мигрене без ауре! Хормонски контрацептивни крило садржи естрогена, може да смањи учесталост напада овог типа мигрене као што је поменуто Овестин свеће, без којих у неким случајевима не могу да ураде.

Потпуно друга прича је када постоји мигрена са ауро. Такви напади могу у току времена изазвати настанак исхемијског можданог удара. Хормонални контрацептиви, заузврат, додатно погоршавају овај ризик.

Због тога је важност разликовања типова главобоља од стране доктора у основи важна ако је жена показана хормонским лијековима. Њихове користи се доводе у питање, с обзиром на потенцијални ризик. Ако у лечењу без таквих таблета не може учинити, за уклањање епилепсија и лек за мигрену у облику триптана. Заједничка употреба ових лекова је прихватљива.

Пожељно је имати комплексну терапију у интерстицијалном простору, користећи таблете мигрене, њихову листу Циннаризине, Пхенибут, Топамак и Финплепсин.

Једнократна употреба аспирина, аналгетика, парацетамола, кетоналних и комбинованих аналгетика могуће је на самом почетку напада.

Преглед антимиграина лекова

Све што прописује лекар, таблете из мигрене подељене су на два типа:

  • лек за мигрену како би се спречио напад - користи се за пацијенте који имају нападе више од 2 пута месечно и тешко их је носити;
  • ефективно средство за, у ствари, хапшење напада.

Важно! Честа употреба лека може да развије толеранцију на њега (зависност)! Корекција дозирања или постављање аналога лежи искључиво у надлежности лекара који долази

У лечењу мигрене постоји листа ефикасних мера за постизање максималних резултата, алгоритам:

  1. Ако напад почне, хитна помоћ за мигрене састоји се у узимању аналгетика.

Прва помоћ, листа: Аспирин, Парацетамол, Пенталгин, Солпадеин.

  1. После 40-50 минута. Образложено је да пијете лекове из групе триптана, ако аналгетици не раде.

Помозите таблетама из мигрене у овом случају: Зомиг, Релпакс, Имигран, Норамиг. То је средство за мигрену брзог удара!

Важно! Различити триптани се не могу мешати заједно истовремено

  1. Ако немате ефекат одређеног триптана, морате покушати да узмете другу, али само у следећем нападу.
  2. У свим другим случајевима, када је главобоља је атипична и слабо у дијагнози, помаже НСАИЛ (нестероидни анти-инфламаторни лек): Бонифен (2-4 таблета, али не више од 6 пута / дан), нимезулида (1-2 таблете / дан).

Без сумње, раније се узимају таблете мигрене, што ће бити бржи и ефикаснији њихов ефекат.

Одвојена група су препарати од алкалоида ергот (утерине сирене).

Ергот је гљивица која живи на јајницима житарица, посебно ражи и пшеници. Класични представници - лекови Редергин, Ерготамин. Користе се за превенцију и заустављање мигренских напада, али због њихове високе токсичности имају ограничену примену.

Аналгетици за мигрену

Трговинско име препарата

Индикације за употребу

Главобоља; зуб; артикулар; мишићава, мигрена

Са мигренским нападима, најмање једном г.

Не више од 8 г / дан

Пептички улкус желуца и дуоденума у ​​фази погоршања; И и ИИИ триместра трудноће; лактација; деца млађа од 15 година; индивидуална нетолеранција

Главобоља; зуб; мијалгија; неуралгија; мигрена; артралгија; грозничавих услова

Са мигренским нападима, најмање једном г.

Не више од 4 г / дан

Тешка хепатична и бубрежна инсуфицијенција. Индивидуална нетрпељивост. Деца до 3 године

Пенталгин таблете №12

Парацетамол 325 мг; Фенирамин малеат - 10 мг; Напроксен - 100 мг; Дротаверина хидрохлорид 40 мг; Кофеин 50 мг

Болни синдром различите генезе (главобоља, зубар), неуралгија

1 таблета 1-3 пута дневно

Изражено оштећење функције бубрега и / или јетре; пептични чир стомака и дуоденума у ​​фази погоршања; тешка артеријска хипертензија; ИТЦ; деца млађа од 12 година

Солпадеин капсуле №12

Парацетамол 500 мг, кофеин 30 мг, кодински фосфат 8 мг

Главобоља, зубобоља; бол са синуситисом; мигрена; неуралгија

1 таблета 3-4 пута дневно

Органске болести кардиоваскуларног система; артеријска хипертензија; стање након ЦЦТ; тешка хепатична и / или бубрежна инсуфицијенција; деца млађа од 12 година

Представници групе триптана

Трговинско име препарата

Индикације за употребу

Золмитриптан 2,5 мг

Умањење мигренских напада са или без ауре

2,5 мг 2 пута дневно, али не више од 10 мг

Дете старости - до 18 година; исхемијска болест срца; тешка бубрежна инсуфицијенција; нетолеранција за галактозу

Суматриптан 0,5 г и 0,1 г

Умањење мигренских напада са или без ауре

50-100 мг 3 пута дневно

Старост до 18 година; инфаркт миокарда; неконтролисана артеријска хипертензија; ознацено оштећење функције јетре и / или бубрега

Елетриптан 0.04 г

Умањење мигренских напада са или без ауре

1-2 таблете, али не више од 4 пута дневно

Старост до 18 година; ИХД; тешке повреде функције јетре; неконтролисана артеријска хипертензија; нетолеранција лактозе

Алкалоиди ергот

  1. Ерготамин (ерготамин хидратартрат 0.001 г) се користи за мигрену на почетку напада или у продромалном (претходном) периоду. Једна доза је 2 мг, дневно - не више од 4 мг.

Контраиндикације: трудноћа, болести јетре и бубрега, сепса (тровање крвљу), тешка атеросклероза, стенокардија.

Употреба лека више од 7 дана захтева надзор лекара.

  1. Редергин (дихидроерготоксин мезилат 1,5 мг) се примењује пре оброка 1,5 мг 3 пута дневно, ако је потребно, једном, 4,5 мг једном дневно.

Контраиндикације: брадикардија, артеријска хипотензија, исхемијска болест срца.

Превентивни третман

Шта то значи? Група лекова, често у композитној терапији, користи посебан пацијент да смањи мигрене и олакша њихов проток. Без обзира на то колико су добри аналгетици, са продуженом злоупотребом таквих пилула почиње зависност и зависност. Постоји опасност од узимања главобоље од абусуса, када сами лекови изазивају главобољу.

  • Лек Вазобрал са мигреном, као превентивни агенс за хипертензију артерија, показао се веома ефикасним. Обнавља оштећену церебралну циркулацију и ојачава зидове крвних судова.
  • пацијенти су највиши. Посебно се показује људима који имају тешке главобоље и вртоглавицу. Елиминише хипоксију и засићује мозак кисеоником. Узимајте 1-2 таблете 2 пута дневно.
  • Ефективна терапија антиконвулзанима, која укључује Финлепсин (600-800 мг дневно) и Топамак (100 мг дневно).
  • и Топамак се пуштају стриктно према лекарском рецепту.
  • Блокатор калцијумских канала Циннаризине, поред побољшања циркулације крви, показује дуготрајно лечење и седацију. Препоручује се за мигрену са ауро. Улаз - 225 мг дневно.
  • Нормализује церебралну циркулацију, смањује тон крвних судова, има антиконвулзивни ефекат, елиминише панику и анксиозност Фенибут.

У превентивне сврхе, Фенибут се узима једном дневно у дозама од 150 мг. Ефективно у комбинацији са Вазобралом.

Какав припрема да, на крају, лежи у надлежности лекара који је упознат са историјом и појединачног пацијента. У медицинској пракси често постоји комбинација антагониста калцијума (цинаризин) са антиконвулзива (Финлепсин, Топамак), плус антидепресиве.

Спречавање напада мигрене, затвореном у добро одабраних лекова у комбинацији са здравом начину живота, значајно олакшава нападе и смањује њихов број на минималном нивоу. Квалитет живота се драматично мења када нема више простора за бол.

Таблете из мигрене - списак ефикасних лекова

Нападе мигрене карактерише болна једнострана главобоља, која је толико интензивна да пацијент не може да се креће. Изузетно је важно препознати мигрену на самом почетку свог развоја како би могла зауставити бол у раној фази и смањити препреку непријатних сензација током напада. У ове сврхе постоје препарати за лекове са различитом супстанцом и спектром деловања, чија ефикасност зависи од специфичних симптома и учесталости напада мигрене.

Припреме за уклањање благих болова и олакшање ретких мигренских напада на почетку њиховог развоја

У почетној фази напада са незнатним сензацијама бола и благим израженим нежељеним симптомима, могуће је узимати аналгетике - лекове чија активна супстанца блокира болне импулсе у структурама мозга. Ефикасност аналгетика за болешћу мигрене зависи од индивидуалне толеранције и дозе, која у већини случајева треба повећати.

Аспирин

Лек је ефикасан ако је доза удвостручена, а затим испире са јаким чај медицине. По пријему означава 1000 мг сваки други пацијент слаб хеадацхе падне након 2х. Аспирин смањује интензитет осталих мигрене симптома - мучнина, повраћање, страх од лаких и гласних звукова, нарочито у комбинацији са одређеном дозом од 10 мг домперидона или метоклопрамида. Аспирин се може узимати сваких 6 сати током дана не више од 4 пута. Аспирин се не препоручује за улкуса желуца и менструалне мигрене, јер прореди крв и могу изазвати крварење.

Ибупрофен

Таблете су алтернатива Аспирину, али да би се постигла ефикасност требало би узимати у повећаном дозирању - од 400 до 600 мг на 1 пријем. Лек се такође конзумира не више од 4 пута дневно са минималним временским интервалом од 6 сати. Ибупрофен има минималне нежељене ефекте, тако да га могу конзумирати труднице, дојиље и дојенчади. У овом случају, дозу треба одредити лекар на индивидуалној основи.

Парацетамол

У чистој форми, лек је неефективан агенс против болова мигрене, али његов ефекат може бити побољшан додатним уносом кофеина. Да би то урадили, 2 таблете од 500 мг треба пити 200 мг свеже направљене кафе. У тешким нападима мучнине и повраћања, лек се комбинује са антиеметичким лековима.

Напрокен

Лек је мање ефикасан од Аспирина, али због минималних нежељених ефеката је вредна алтернатива за Фроватриптан, који припада групи триптана. Таблете тежине од 550 до 750 мг се узимају једном са благо болним синдромом. Ако се бол не спусти, онда се лек може продужити следећег дана у две подељене дозе од 250 мг.

Диклофенак калијум

Елиминација благог и умереног бола може се постићи једним дозом лека у дози од 100 мг. Дневна доза не сме бити већа од 200 мг, тако да за то време можете пити 1 таблет 50 мг у две подељене дозе са временским интервалом од најмање 6 сати. Предност овог лијека је његов облик производње: поред таблета, производи се у облику свећа, прашкова и ампуле за ињекције. Употреба свећа је препоручљива за болну мучнину током напада, ефикасност лека у овом случају услед брзе апсорпције постиже се у року од 30 минута.

Није препоручљиво узимати Аналгин и Кеторол током мигренских напада, упркос изразитом аналгетичком дејству.

Они не елиминишу узрок болова мигрене, већ једноставно блокирају рецепторе болова, док је листа њихових нежељених ефеката у поређењу са другим аналгетиком значајно проширена.

Лекови за уклањање често манифестованих интензивних болова, као иу случајевима када је аналгетик неефективан

Ако је чист аналгетички лек неефективан са честим умереним главобољама, треба га заменити једном од комбинованих лијекова. У својој суштини, аналгетици се комбинују, а за тоник или умирујући ефекат додају се и друге компоненте.

Цитрамон П

Комбинација аспирина и парацетамола у препарату даје његов аналгетски ефекат, а додавање кофеина у малим количинама повољно утиче на тоне судова и циркулаторни процес. Цитрамон П је индикован за умерене мигрене напада узроковане вазоконстрикцијом. На почетку напада потребно је узимати 2 таблете лекова, ако је потребно, поновите процедуру након 4 сата.

Асцофен

Лек је аналоган Цитрамон П у свом саставу и деловању. Да бисте избјегли мигренски бол, потребно је пити једном капсуле од два лијека.

Солпадеин

Основа лека је парацетамол, допуњен кодеином и кофеином. Кодин је наркотични аналгетик, тако да је део лека у малој дози. Због свог ефекта повећава аналгетички ефекат парацетамола, ау комбинацији са кофеином у великој мери олакшава стање у почетној фази мигренског бола. За то, уз синдром умјерене болове, морате пити 2 таблете једном, покушавајући да га не злоупотребите како бисте избјегли зависност.

Седалгин-Нео

Индицира се на мигрене нападе узроковане психоемотионалном осетљивошћу. Аналгетички ефекат Аналгин и Парацетамол побољшавају ефекти Фенобарбитал и Кодине. Такође у оптималној дозацији, Цедал је укључен у Седалгин. Једна Седалгин-Нео пилула се пије једном, уз тешке нападе, доза се може удвостручити у једној дози.

Пенталгин Х

Ефикасност лека се постиже комбинацијом Напрокена, Парацетамола, Дротаверина, кофеина и фенирамина малеата. Лек у таблама уклања упале и даје тон кутијама, анестетизује и умирује. Да би уклонили умјерени бол мигрене, довољно је пити 1 таблет у почетној фази напада.

Мигренол Ектра

Таблете на бази аспирина, кофеина и парацетамола заустављају развој напада, али морају да пију када се јављају први знаци мигрене. Када узимате 2 таблете одједном, сензације бола престају да узнемирују пола сата.

Комбиновани лекови су ефикаснији од чистих аналгетика, али имају много више контраиндикација.

Практично сва средства се не могу конзумирати током трудноће, деца, са болестима желуца и бубрега. Неки од ових дрога су зависни и с временом престану имати одговарајући ефекат.

Таблете из мигрене да зауставе јаке болове мигрене

Са интензивним мигренским болом, отежаним симптомима, конвенционални аналгетици не помажу. У овом случају, пацијенту је прописан рецепт за посебне антимигране лекове, акција која има за циљ нормализацију крвних судова сузбивањем и обнављањем због тог циркулације. Сви агенси против мигрене подељени су у две групе - триптани и алкалоиди ергот.

Триптани

Нису сви лекови у овој групи једнако ефикасни у нападима мигрене. Ако специфичне таблете нису имале утицај на три нападе, пацијент би требало да покуша да уклони бол са другим лековима триптана. За распрострањене препарате-триптане лиценциране у Русији, носе:

  • Суматриптан и његови деривати (Имигрен, Амигренин, Сумамигрен) - На почетку напада одмах након завршетка ауре треба узимати једну таблу од 50 мг. Ако је ефекат узимања минималне вредности, онда након 2 сата морате пити другу таблету. Више од 2 таблета дневно не може пити.
  • Золмитриптан (Зомиг) - Лијек ефикасно уклања главобољу и нежељене ефекте, како на почетку, тако иу средини напада након 15 минута након примјене. Да бисте то урадили, узмите пилулу од 2,5 мг и поновите после 2 сата ако бол не прође.
  • Елетриптан (Релпак) - 40 мг лека, узет након завршетка ауре, олакшаваће стање и смањити праг болова након 30 минута. Ако бол настави да мучи, онда после 2 сата морате пити још 40 мг средстава. Не препоручује се конзумирање више од 80 мг дневно.

У поређењу са аналгетиком, триптани су високи трошкови, треба их пажљиво узети од особа које пате од хипертензије, срчаних обољења, али и старих људи и деце.

Препарати засновани на ерготамину

Акција дроге, заснована на ерготамину, има за циљ повећање тона судова мозга и смањење активности серотонина. Они ослобађају само мигренски бол, тако да је њихова употреба у другим манифестацијама бола бескорисна. Заједничка средства ове групе укључују:

  • Цофетамине - ерготамин се допуњава кофеином, који убрзава апсорпцију главне супстанце у крв, стимулише ЦНС и врши тонски ефекат на њега. Лек се узима у тренутку напада у количини од 2 таблете, што смањује дозу до прве таблете у наредних неколико дана.
  • Номигрен - лековито комбиновано средство базирано на ерготамину, камилофину, кофеину, меклоксамину и пропифеназону. Уз тешке болове, морате узети 1 таблету лекова, а након пола сата - други. У једном дану се не препоручује коришћење више од 4 таблете.

То више сиде еффецтс оф неконтролисаног пријемне противомигренозних и болова не утиче на опште стање, избор лекова је неопходна слажем са неуролога.

Специјалиста ће моћи да дијагностификује врсту мигрене и, с обзиром на интензитет напада, прописује лечење.

Таблете мигрене: листа и карактеристике

Мигрена је болест нервног система карактерише тешка главобоља. Главобоља је толико изражена да приморава особу да заустави све активности, да се сакрије од спољног света. Напади главобоље са мигреном могу трајати сатима и данима без прекида, што доводи до неподношљивог пацијента. Избегавајте главобоље са мигренима, користећи разне лекове. О томе шта постоје лекови за лечење мигрене, њихове карактеристике и функције апликације, можете научити из овог чланка.

Како се појављује мигрена?

Миграном, поред главобоље, прати и осећај мучнине, интензивира се на повраћање, нетолеранцију гласних звукова и јаког светла. Обично је главобоља локализована у једној половини главе, али може бити и билатерална.

Постоје две врсте мигрене: са и без ауре. Аура је предсједник главобоље, увијек је исти код једног пацијента. То је претеча било неуролошких симптома: визуелних (трепери пред очима муње, краткорочног губитка вида), сензорним (пецкања, пецкање, утрнулост у појединим областима), мотор (слабост у удовима) и други. Када мигрену са аромом увек после неког времена (5-60 минута) након последњег појаве типична главобоља, ови пацијенти тачно знају када имају бол. Ако пацијент има времена да узме пилулу од главобоље одмах након почетка ауре, онда може избјећи појаву непријатних симптома. У правичности, вреди рећи да ово правило не функционише увек 100%. Међутим, шансе за спречавање болова су велике.

Учесталост напада главобоље са мигреном је различита. Неке од њих се појављују само пар пута годишње, а друге се брину готово свакодневно. У сваком случају, постоји потреба да се ослободите мучног бола. Да бисте то урадили, користите лекове.

Сви постојећи лекови за лечење мигрене конвенционално су подељени у две групе: узимани за хапшење напада и користе се за спречавање њене појаве. У првој групи лекова сви пацијенти требају мигрену. Профилактички лекови су приказани само онима пацијентима који имају честе примједбе 2-3 пута мјесечно и прилично су тешки.

У лечењу мигрене постоје неке карактеристике:

  • лекови који ефикасно елиминишу главобољу код неких пацијената, у другим су немоћни (и то уопште није у исправности прописивања лекара);
  • лек који је раније ослободио симптоме може изгубити ефикасност након одређеног времена;
  • ако пацијент има неколико различитих типова мигрене (напримјер, напади са и без ауре), онда ће лекови за елиминацију главобоље можда бити потребни различити.

Ове особине су разлог за тешкоће у избору ефикасних средстава за лечење мигрене, тако да је тежак задатак пред лекара: у најкраћем могућем року са минималним бројем "замало успело" да изаберу делотворан лек.

Лекови за мигрену брзе акције

У ову групу лекова спадају средства која се користе за заустављање напада главобоље. То јест, оне дроге које се користе већ након бола или током почетка ауре. Ефективно и брзо се сматра леком који олакшава главобољу (или смањује његову тежину) за највише 2 сата.

Листа препарата из мигрене брзе акције изгледа овако:

  • аналгетици (укључујући комбиноване) и нестероидне антиинфламаторне лекове;
  • препарати ергот;
  • триптани.

Аналгетици и нестероидни антиинфламаторни лекови

Ово је група лекова са којима се започиње лијечење мигрене. Они су симптоматски и помажу у ублажавању главобоље. Најефикаснији у овој групи су: аскофен-П Солпадеин, Седалгин-Нео Пенталгин, ибупрофен (Нурофен, Фаспик), напроксен (Бонифен), Диклофенак (Волтарен, Раптен Рапид).

Аскофен-П је комбинација парацетамола, ацетилсалицилне киселине и кофеина. Произведен је у гранулама за припрему раствора, капсула и таблета. Препоручена доза је 1-2 таблете (капсуле) у једном тренутку. Парацетамол и ацетилсалицилна киселина појачава (побољшати) ефекат међусобно, имају аналгетски и анти-инфламаторно дејство, и кофеин доприноси нормализацији церебралне судова тона (тј делује један од примарних механизама мигренске главобоље). Лек је контраиндикован код чира на желуцу и дванаестопалачном цреву у акутној фази, бронхијалне астме, трудноће и дојења, поремећаја коагулације крви, бубрежне и јетрене инсуфицијенције, тешке повећање крвног притиска.

Солпадеин састоји се од кодеина, кофеина и парацетамола. Произведено у облику обичних таблета и растворљивих у води (што убрзава апсорпцију, а тиме и почетак ефекта). Кодин је моћан анестетик (односи се на медицинске наркотичне супстанце) и потенцира дејство парацетамола. Да бисте смањили главобољу, потребно је узимати 1-максимум 2 таблете истовремено. Лек је забрањена за употребу током трудноће и дојења, глаукома (болест са повећаном интраокуларног притиска), поремећаји крви (анемија, тромбоцитопенија), хипертензије.

Седалгин-Нео садржи у свом саставу кодин, кофеин, аналгин (метамизол натријум), парацетамол, фенобарбитал. Кодине и фенобарбитал сами имају аналгетички ефекат и истовремено побољшавају ефекте парацетамола и аналгетина. Контраиндикована под истим условима као Асцоффен-П. Узимајте једну таблету с мигренским нападом. Максимална појединачна доза је 2 таблете.

Пенталгинум садржи парацетамол, напроксен, кофеин, Дротаверине хидрохлорид, фенирамин малеат тј супстанце које имају аналгетски, антиинфламаторно дејство, нормализација васкуларни тонус и пружајући једноставан Цедар (умирујуће) ефекат. Произведено у таблете, узимало је 1 таблету унутра са главобољом. Пенталгин не може користити са улкусних лезија гастроинтестиналног тракта, крварење у било којој локацији, трудноће и дојења, тешке хипертензије, астме, срчаног ритма поремећаје, тешка јетре и бубрега.

Ибупрофен у дози од 400-800 мг је прилично ефикасан у нападима мигрене. Произведен је у обложеним таблетама, шумећим растворљивим таблетама, у комбинацији са кодеином (Нурофен Плус). У комбинацији са соли Л-аргинина (Фаспик) пружа бржи аналгетски ефекат. Ибупрофен не треба примењивати код улцерозног болести гастроинтестиналног тракта, крварења у раном постоперативном периоду, значајне проблеме са јетром и бубрезима, трудноће и дојења.

Напрокен садржи само једну активну супстанцу, међутим, ипак има добар аналгетички ефекат. Када се мигреном препоручује да се једном таблете користе 2 таблете. Контраиндикације су иста као код Ибупрофена.

Диклофенак припада групи нестероидних антиинфламаторних лекова. Формати доза су синтетисани како би се обезбедио бржи почетак аналгетичког ефекта у поређењу са конвенционалним таблама Дицлофенац (нпр. Рапент Рапид). Максимална дневна доза није већа од 200 мг. Није препоручљиво за хемофилију и друге поремећаје система коагулације крви, трудноће и лактације, ерозивних и улцеративних процеса у цревима.

Сви ови лекови се називају тзв. "Прва помоћ" за мигрене. Упркос очигледној униформност аналгетика и нестероидних антиинфламаторних лекова, често постоје ситуације када један лек је ефикасан за уклањање напада, а други не. Делимично, то је разлог такве широке палете таквих средстава. Вреди напоменути да злоупотреба таквих лијекова (што значи редовна, скоро свакодневна употреба) може довести до формирања друге врсте главобоље - абусуса, који је тешко третирати. Граница употребе аналгетика је 15 дана месечно.

Они пацијенти који нису погодни за аналгетике и нестероидне антиинфламаторне лекове или који имају контраиндикације за њихову употребу, препоручују употребу друге групе лекова - препарата ергот.

Препарати за ероту

Ова група лекова даје тонски ефекат на судове мозга, има активност антисеротонина, што је разлог за аналгетички ефекат мигрене. Ови лекови су ефикасни само код мигренске главобоље и потпуно су бескорисни код других врста главобоље.

За препарате који садрже само алкалоиде ергот, носите Ерготамин и Дихидроерготамин (Цлавигренин). Могу се користити орално у облику капљица (или под језиком), субкутано, интрамускуларно и интравенозно.

Комбиновани облици ових лекова у комбинацији са кофеином (Цофетамине, Цофергетте, Номигрен) у облику таблета, као иу облику назалних спрејева (Дигигергот). Дозни облик је веома згодно и ефикасна у назални спреј, јер омогућава брзо се апсорбује активног агенса са назалну мукозу и не доприноси јачању мучнине и повраћања у наступу (које могу користити таблете). Максимална доза за напад је 4 ињекције. Када користите ови лекови треба да престане да пуши, не изазива грч периферних крвних судова и поремећаја циркулације.

ергот лекови се не користе код пацијената са коронарном болешћу срца и ангину, неконтролисаном хипертензијом, тешком инсуфицијенцијом јетре, трудноће и дојења, оклузивне васкуларне болести.

У неким случајевима, таблетирани облици препарата ергот се користе не само за заустављање напада главобоље, већ и за спречавање њиховог појаве. У овом случају, користе се неколико седмица.

Триптани из мигрене

Ови лекови постоје већ више од једног века, иако се најчешће користе само последњих неколико деценија. Зову се триптани јер су хемијски деривати 5-хидрокситриптамина.

Механизам деловања триптана базиран је на:

  • њихова способност да се повежу са рецепторима васкуларног зида, узрокујући сужавање церебралних судова;
  • способност блокирања појаве болова на нивоу рецептора тригеминалних нерва, обезбеђујући инерцацију главе и лица;
  • способност утицања на друге симптоме мигрене, поред главобоље (то јест, они су ефикасни уз истовремену мучнину, повраћање, светлост и фобију).

Такво полиморфно дејство триптана такође узрокује њихову широку примену у случају мигрене.

Триптани су доступни у различитим дозним облицима: таблете, супозиторије (супозиторије), назалне спрејеви. Свеће (Тримигрен) и спрејеви (Имигран) пожељно је користити са тешком мучнином и повраћањем.

Најчешћи лекови у овој групи су Суматриптан (Имигран, Рапимед, Сумамигрен, Амигренин), Зомиг (Золмитриптан) Релпакс (елетриптана) Норамиг (наратриптан). Иако сви имају исти механизам деловања, али само један може бити ефикасан у сваком конкретном случају.

Триптани, поред хапшења мигренских напада, могу се такође користити за спречавање њихове појаве (иако у Русији није било поузданих истраживања). У овом случају, поставите таблет таблицу неколико седмица.

Контраиндикације за употребу триптани су 18 година и старији од 65 година, озбиљна болест од стране кардиоваскуларног система (инфаркт миокарда, мождани удар), број висок крвни притисак, интолеранције триптани.

Са чим почети лијечење мигрене?

Постоје општи принципи за лечење мигренских напада, који се оправдавају у већини случајева:

  • почетак лечења користи аналгетик или комбинацију њих (укључујући не-стероидне антиинфламаторне лекове);
  • ако употреба аналгетика није произвела дејство (за 45 минута), треба узети триптан;
  • ако је триптан био неефикасан, онда је у следећем нападу неопходно користити "други тропатит", то јест, лек друге фирме или са другом активном супстанцом;
  • ако током 3 мигренских напада аналгетик испада да је неефикасан, онда је за све наредне потребно одмах узети триптан;
  • ако напад главобоље није типичан (тј. пацијент не може одредити да ли је мигрена или друга врста главобоље), онда треба узети не-стероидни антиинфламаторни лек.

Средства за спречавање мигренских напада

Ови лекови се користе само у случајевима честих (више од 2-3 пута мјесечно) и тешких мигренских напада (немогућност њиховог рада и ангажовање у свакодневним активностима, поновљено повраћање, трајање напада више од 8-12 сати).

Одлуку о употреби таквих лијекова треба преузети само од стране љекара!

Са превентивном наменом се може користити:

  • β-адреноблокери (Анаприлин, Обсидан);
  • антидепресиви (најефикаснији и сигурнији су припреме нове генерације Симбалте, Велафак, Икел);
  • антиконвулзанти (Валпроате и Топирамате, Габагамма);
  • блокатори калцијумских канала (Нифедипин);
  • низ других лекова (Сандомигран, Метисергиде, неки нестероидни антиинфламаторни лекови).

Општи принцип коришћења свих ових средстава је довољно трајање. У неким случајевима, смањење мигренских напада долази након првог месеца одузимања лека, у другим случајевима - може трајати шест месеци. Због тога би избор требало да врши лекар који се појави, узимајући у обзир постојеће болести овог пацијента, узимајући у обзир и друге лекове које стално користи пацијент (на пример, за лечење хипертензије).

Нови лек за мигрене

Тренутно је развијен трансдермални патч који садржи Суматриптан (назван Зелрик). Овај облик ослобађања је још погоднији од назалног спреја, али поред тога има и способност одржавања терапеутске концентрације лијека у крви дуго времена, заобилазећи гастроинтестинални тракт. Сходно томе, употреба триптана у облику патке може смањити појаву нежељених ефеката и побољшати толеранцију лека. Ово је добра алтернатива уобичајеним облицима дозирања у облику таблета.

Поред патцхеса, развијен је и суматриптан без иглица, који дозвољава примену 6 мг Суматриптана под кожом, али без ињекције. Лек се налази под кожом помоћу малог уређаја који убризгава гас и лекове азота кроз малу рупу у кожи стотинки секунде. Овај дозни облик је неопходан за оне пацијенте којима нису помоћ таблетних облика триптана и који нису у могућности зауставити мигренске нападе уз ињекције.

Такође се развија посебан дозни облик дихидроерготамина, који ће се давати инхалацијом кроз уста, али ће ефикасност бити једнака интравенској ињекцији. Ово ће омогућити пацијенту да заустави озбиљан мигренски напад док је код куће или на послу, уместо да чека хоспитализацију у болници.

У фази клиничког испитивања постоји и аеросолна форма Процхлорперазине. Лек улази у доњи део респираторног система уз помоћ специјалног инхалатора (слично онима који се користе за лечење бронхијалне астме), где се апсорбује у циркулаторни систем. Ефекат је упоредив и са интравенозном употребом. Доказано је да ова супстанца елиминише не само главобољу већ и мучнину и повраћање, али само код интравенске употребе. Пошто је аеросолни облик упоредив са ињекцијом, како кажу истраживачи, то значи могућност коришћења код куће.

Тренутно су у току студије о ефикасности и безбедности употребе нове серије лекова за лијечење мигренских блокатора рецептора ЦГРП. То су лекови као што је Телцохепант (у таблетама), Олцегепант (за интравенозне ињекције). Механизам њихове акције заснива се на способности за заустављање болова са мигренама, без сужавања судова, без утицаја на друге системе тела, и стога не стварајући нежељене ефекте. То значи могућност његовог коришћења код пацијената са кардиоваскуларним обољењима.

Данас објавио резултате клиничке студије демонстрира ефикасност исте Телкагепанта и Золмитриптан у лечењу напада мигрене, али значајно мање споредних ефеката када помоћу Телкагепанта. Могуће је да ће ова дрога ускоро постати достојна алтернатива за триптане у лијечењу мигрене.

Стога, за успешно лијечење мигрене, тренутно постоји велики број лекова. Њихов арсенал се стално допуњава новим дозним облицима или чак новим лековима. Избор агенса за лечење напада мигрене у сваком конкретном случају није лак задатак, што захтева разматрање великог броја фактора. Решење овог проблема могуће је само уз помоћ искусног и компетентног доктора.

"Медицински преглед", интервју проф. Табеева Г. Р. "Триптани - специфичан третман за мигрену":