Изабрали смо најбоље пилуле за мигрену - Екцердин, Амигренин, Релпак и друге ефикасне лекове

Хемикранија - буквално преведена са латинског "пола главе" - ово је научно име за све познате мигрене.

Медицина сматра ову болест неуролошке природе, у којој Карактеристични су и епизодични и редовити болно озбиљни напади бола у левој или десној половини главе, повремено у оба.

Напади могу пратити страх од свјетлости и звука, повраћање, поремећај координације, проблеми са видом. Упркос хроничне природе болести, поред 10% мигрене пате, има око 5% пацијената код којих се болест не дијагностикује, или ставили погрешну дијагнозу.

Генетски, болест је наслеђена женском линијом, али човек је такође подложан мигренама. Напади неколико пута годишње, свакодневно, али већина на месец од два до осам.

У многим случајевима, начин лечења главобоље је изузетно једноставан - прогутати аналгетичку пилулу и лежи пацијенту. Не можете то учинити за два разлоге:

  • нико неће тврдити да су лијекови против болова штетни;
  • са главобољом је огроман терет на посудама мозга, који заузврат изазива смрт ћелија и нервних завршетака.

Припреме за лечење главобоље

Припреме за мигрену подељене су на три групе:

  1. симптоматски - са њиховом помоћи уклањају се мучнина, повраћање и други пратећи симптоми;
  2. абортивно - дизајниран да елиминише напад главобоље;
  3. превентивно - ови лекови не дозвољавају појаву следећих напада.

За сваку групу постоје одређене таблете мигрене, чија листа вам нудимо.

Симптоматски лекови

Акција симптоматских препарата против мигрене усмерена је на елиминацију слабости, повраћања и мучнине.

Препарати ове групе имају облик ослобађања како у таблетама, тако иу облику супозиторија (ако узимање таблета није могуће из горе наведених разлога).

За њих укључују:

  • Фенерганг - антихистаминички лек који делује изразито као антиеметичко, хипнотично и седативно;
  • Цомпазине - активни неуролептик (спречава централни нервни систем) - такође зауставља повраћање и смањује мучнину;
  • Тхоразине - има депресивни ефекат на централни нервни систем, снажно умирујуће, у великим дозама ради као пилула за спавање.

Нежељени ефекти су слични: ноћне море, ексцитабилност, дијареја, конвулзије, вртоглавица, губитак оријентације.

Зашто пилуле за мигрену Екцедрине заправо су најпопуларнији лек за главобоље. Детаљна упутства са објашњењима.

Абортивни лекови

Као абортификатори против употребе мигрене аналгетици широког спектра, на бази аналгетика и нестероидних лекова.

За њих укључују:

  1. Амигренин (Таблет, назални спреј) и сумамигрен (таблет) - активна супстанца делује суматриптан, који делује на глатке мишиће на церебралних крвних судова, смањује активност тригеминалног живца и спутава крвним судовима каротидних артерија. Све ово ублажава напад бола, као средство елиминације мучнине и фотофобија, ступа на снагу у року од 30 минута након примене.
  2. Екцедрине (каплети - врста таблета) - комбиновани аналгетички лек заснован на ацетилсалицилни киселини и парацетамолу. Према студијама о леку након 2 сата, 59% је имало смањење болова, а 21% је имало потпуни нестанак.
  3. Релпак (Таблете) или елетриптан (међународни назив) - у свом дејству сличан Амигренин и сумамигрен, али има већу селективност за серотонин ретспторам у каротидне артерије, него истим рецепторима у коронарним и бутне артерије. Релпак сужава крвне судове мозга практично без утицаја на друге.

Прегледи о таквим пилулама за мигрене, као што су Амигренин, Релпак и лијек из мигрене Екседрин у смислу отклањања болова су строго позитивни.

Такође, за лечење мигрене препарати триптан групе - све засноване на дериватима серотонина, развијене су искључиво за контролу мигрене. Детаљнији опис ове групе захтева посебан чланак.

Превентивни лекови

Превентивне пилуле за мигрену се прописују у случају да пацијент напада више од једном недељно. Таква средства се обично узимају сваки дан. Они су подељени на:

  • бета-блокатори - подићи васкуларни тон;
  • блокатори калцијумских канала - ови лекови контролишу сужење крвних судова.

Међу највише популарно:

  • Индерал (бета-адреноблок) - смањује јачину и учесталост контракција срца, ово узрокује смањење крвног притиска, ослобађа се у облику таблета;
  • Топрал (блокатор централних допаминских рецептора Д2) - има антипсихотик, а такође делује као антидепресив, ослобађање таблета;
  • Кардиоваскуларни и срчани - има антиаритмички (нормализује срчани ритам) и хипотензивно (смањује крвни притисак) акција, облик ослобађања пилуле и капсуле.

Одвојено, можете идентификовати антидепресиве - ови лекови побољшавају расположење, ослобађају осећања узнемирености и хрепенења, нормализују сан и апетит, њима укључују:

  • Амитриптилин (таблете, ампуле, раствор за ињекције) - његов антидепресивни ефекат је праћен израженим седативима, хипнотичним;
  • Ципрохептадине (таблете, сируп) - слика дејства лека слична је претходној, али сви додатни ефекти су мање светли;
  • Препарати на бази валпроинске киселине (Конвулекс, Депакине, апилепсин) - користи још од касних 80-их година прошлог века, али крши синтезу карнитина (могућа оштећења јетре) и понекад инхибира коштане сржи хематопоезе.

Патиент Ревиевс

Које повратне информације можете чути о најпопуларнијим лековима за мигрене.

Екцедрине

Лек из мигрене Екпедрине - многи пишу да је лек једноставно расклекрамирован, а збуњујуће није довољно.

Али уопште је слика позитивнија - Овај алат помаже и због комбинације, погодан је за многе - дјелује и на сам бол и на симптоме који прате.

Амигренин и Сумигамрен

Таблете из мигрене Амигренин и Сумигрен почињу да делују након пола сата, мана - тело пацијента се прилагођава овом леку, а мигренски напади постају све чешћи.

Релпак

Таблете са мигреном Релпак - дјелују ефективно након 30 минута, али многи имају различите нежељене ефекте.

Контраиндикације на употребу одређених лекова за лечење мигрене су различите, међутим, може се идентификовати заједнички аспекти.

С обзиром да је већина лекова некако повезана са ефектима кардиоваскуларног и централног нервног система, и многи лекови имају нежељене ефекте назначено поремећаји гастроинтестиналног тракта, појаву конвулзија, грчева, дезоријентација у простору и ова листа може се наставити даље.

Човек је прилично флексибилан систем који се брзо прилагођава променљивим условима, али дуготрајна употреба лекова може добити хроничних обољења или трајно оштећење различитих телесних система.

Боље прво се консултујте са специјалистом, који ће поставити тачну дијагнозу, прописати лечење и пратити његов напредак.

Мигрена не лечи, али њен курс може у већини случајева знатно олакшати, што значи да ћете имати активније време за пун живота.

По којим знацима можете сазнати о приступу болести

То може бити раздражљивост, плакање, осећај интензивне жеђи, заспаност, неки су привучени у неуобичајену храну.

Ако осећате ове знакове - најлакши начин за борбу против мигрене - да се леже и покуша заспати - пад менталне и физичке активности ће вероватно зауставити развој мигренског напада.

Многим људима помаже чаша јаког слатког чаја са лимуном. Научите се да се опустите, тако да можете избјећи стрес, чему често следи мигрена "приколица".

Водите детаљан дневник посматрања - дневник главобоље, ово је добар асистент у детаљној анализи слике болести. Требало би да садржи податке о почетку, трајању и учесталости напада, као ио ситуацијама које су претходиле нападима.

Ако постоји веза између депресије, немирног понашања и мигренских напада, дефинитивно се обратите лекару.

Како да се помогнем нападима мигрене?

Већина пацијената сама проналазе начине за ублажавање своје патње. Може бити:

  • контрастни туш за главу;
  • урањање главе у слив са топлом водом;
  • напротив, навлажен топлом или хладном водом;
  • одмор у мирној соби са димним осветљењем;
  • краткотрајан сан;
  • за неке врсте мигрене, масаже главе или стопала;
  • може се прорезати с вискозним ментолом виски и чврстом главом.

Шта може да изазове бол

Овде су најчешће провокатори:

  • стрес, нервна напетост, одличан физички напор;
  • ораси, сир, риба, чоколада;
  • промена климе и времена;
  • недостатак спавања или вишак спавања;
  • алкохол, углавном пиво, шампањац, црвено вино;
  • пријем контрацептивних пилула.

Видео: пилуле за мигрене

Зашто обични лекови против болова не ублажавају мигрене и које таблете ће заправо дати жељени ефекат.

Које пилуле ефикасно помажу мигреном?

Изговарање речи "мигрена" не значи само главобољу већ целу, изоловану болест нервног система, која има своје карактеристичне карактеристике. Има својство да нестане без трага након 40 година, али све док ова тачка не може озбиљно погоршати квалитет живота без употребе адекватних лекова за мигрене брзе акције.

Од тада, као у Гиппократ В веку пне дијагностиковање болести, он је сковао термин "хемицраниа" медицине напредни, у својим лабораторијама измишљањем различитих таблета од мигрене. После векова реч је прошла кроз неке промене, и већ нас је стигла у навику, за перцепцију, облик.

Садржај:

Зашто је мигрена неуобичајена главобоља

Мигрена је хередитарна неуролошка болест која више погађа жене, јер је ген одговоран за развој ове врсте главобоље у Кс хромосому. Ово није изговор за лепе даме до очајања, јер медицина не стоји у потрази за најбољим лековима за мигрене, али постоји још једна прилика да детаљније проучите тако болно питање.

Болест је добила своје име, заснована на симптоматологији, а буквално значи "пола болова у лобањи". Увек боли само један део главе уз насилан ударац. Типичан је нагли страх од свјетлости, гласне буке, звука и оштрих мириса. Напад има својство које траје неколико дана, често праћено мучнином и повраћањем.

Стање, током којег се прате симптоми, назива се мигренски статус. Прати му неколико поспаности, раздражљивост, депресивна стања, периодични губитак оријентације у свемиру.

Ако напад напредује без фазе бола, назива се безглавна мигрена.

Третман мигрене са одређеним леком током овог периода је могућ, али је тешко. Особе који пате од напада мигрене и осећа приступ треба да пилуле за мигрене унапред (превентивне лекове цинаризин, фенибут), а ако је почео напад, аспирин у дози мг дозе најмање 1000.

Аналгетички антимиграини, развијени науком и који се користе у пракси, релевантни су само када заустављају или спречавају мигренски напад. Специфичност болести је таква да стандардни лекови против болова, сами, слабо ослобађају мигрену, симптоми и третман таблете су снажно међусобно повезани.

Користити комбинацију неколико група лекова против мигрене као пријему система да олакша нападе (Вазобрал, Финлепсин, топамак, цинаризин, фенибут, Стресам) и једнократна накнада у време настанка бола (Имигран, Зомиг) и аналгетицима (Пенталгин, парацетамола, Аспирин).

Хормонски контрацептиви са мигреном

Улога женских сексуалних хормона у развоју мигрене, довољно, тежак. Промена концентрације у крви је директно повезана са нападима главобоље.

Контрацептивне пилуле које садрже естрогене и гестагене, у облику нежељеног дејства, могу изазвати напад мигрене. Слично томе, стање женског циклуса.

Утврђено је да неколико фактора доприноси статусу мигрене:

Али за лечење менструалног циклуса, полицистиц оваријум, ендометриоза или у постменопаузалном периоду користе се хормонски препарати (Овестин супозиторије). Колико је дозвољена њихова примјена у овом случају?

Дозвољено, па чак и показано, у случајевима напада мигрене без ауре! Хормонски контрацептивни крило садржи естрогена, може да смањи учесталост напада овог типа мигрене као што је поменуто Овестин свеће, без којих у неким случајевима не могу да ураде.

Потпуно друга прича је када постоји мигрена са ауро. Такви напади могу у току времена изазвати настанак исхемијског можданог удара. Хормонални контрацептиви, заузврат, додатно погоршавају овај ризик.

Због тога је важност разликовања типова главобоља од стране доктора у основи важна ако је жена показана хормонским лијековима. Њихове користи се доводе у питање, с обзиром на потенцијални ризик. Ако у лечењу без таквих таблета не може учинити, за уклањање епилепсија и лек за мигрену у облику триптана. Заједничка употреба ових лекова је прихватљива.

Пожељно је имати комплексну терапију у интерстицијалном простору, користећи таблете мигрене, њихову листу Циннаризине, Пхенибут, Топамак и Финплепсин.

Једнократна употреба аспирина, аналгетика, парацетамола, кетоналних и комбинованих аналгетика могуће је на самом почетку напада.

Преглед антимиграина лекова

Све што прописује лекар, таблете из мигрене подељене су на два типа:

  • лек за мигрену како би се спречио напад - користи се за пацијенте који имају нападе више од 2 пута месечно и тешко их је носити;
  • ефективно средство за, у ствари, хапшење напада.

Важно! Честа употреба лека може да развије толеранцију на њега (зависност)! Корекција дозирања или постављање аналога лежи искључиво у надлежности лекара који долази

У лечењу мигрене постоји листа ефикасних мера за постизање максималних резултата, алгоритам:

  1. Ако напад почне, хитна помоћ за мигрене састоји се у узимању аналгетика.

Прва помоћ, листа: Аспирин, Парацетамол, Пенталгин, Солпадеин.

  1. После 40-50 минута. Образложено је да пијете лекове из групе триптана, ако аналгетици не раде.

Помозите таблетама из мигрене у овом случају: Зомиг, Релпакс, Имигран, Норамиг. То је средство за мигрену брзог удара!

Важно! Различити триптани се не могу мешати заједно истовремено

  1. Ако немате ефекат одређеног триптана, морате покушати да узмете другу, али само у следећем нападу.
  2. У свим другим случајевима, када је главобоља је атипична и слабо у дијагнози, помаже НСАИЛ (нестероидни анти-инфламаторни лек): Бонифен (2-4 таблета, али не више од 6 пута / дан), нимезулида (1-2 таблете / дан).

Без сумње, раније се узимају таблете мигрене, што ће бити бржи и ефикаснији њихов ефекат.

Одвојена група су препарати од алкалоида ергот (утерине сирене).

Ергот је гљивица која живи на јајницима житарица, посебно ражи и пшеници. Класични представници - лекови Редергин, Ерготамин. Користе се за превенцију и заустављање мигренских напада, али због њихове високе токсичности имају ограничену примену.

Аналгетици за мигрену

Трговинско име препарата

Индикације за употребу

Главобоља; зуб; артикулар; мишићава, мигрена

Са мигренским нападима, најмање једном г.

Не више од 8 г / дан

Пептички улкус желуца и дуоденума у ​​фази погоршања; И и ИИИ триместра трудноће; лактација; деца млађа од 15 година; индивидуална нетолеранција

Главобоља; зуб; мијалгија; неуралгија; мигрена; артралгија; грозничавих услова

Са мигренским нападима, најмање једном г.

Не више од 4 г / дан

Тешка хепатична и бубрежна инсуфицијенција. Индивидуална нетрпељивост. Деца до 3 године

Пенталгин таблете №12

Парацетамол 325 мг; Фенирамин малеат - 10 мг; Напроксен - 100 мг; Дротаверина хидрохлорид 40 мг; Кофеин 50 мг

Болни синдром различите генезе (главобоља, зубар), неуралгија

1 таблета 1-3 пута дневно

Изражено оштећење функције бубрега и / или јетре; пептични чир стомака и дуоденума у ​​фази погоршања; тешка артеријска хипертензија; ИТЦ; деца млађа од 12 година

Солпадеин капсуле №12

Парацетамол 500 мг, кофеин 30 мг, кодински фосфат 8 мг

Главобоља, зубобоља; бол са синуситисом; мигрена; неуралгија

1 таблета 3-4 пута дневно

Органске болести кардиоваскуларног система; артеријска хипертензија; стање након ЦЦТ; тешка хепатична и / или бубрежна инсуфицијенција; деца млађа од 12 година

Представници групе триптана

Трговинско име препарата

Индикације за употребу

Золмитриптан 2,5 мг

Умањење мигренских напада са или без ауре

2,5 мг 2 пута дневно, али не више од 10 мг

Дете старости - до 18 година; исхемијска болест срца; тешка бубрежна инсуфицијенција; нетолеранција за галактозу

Суматриптан 0,5 г и 0,1 г

Умањење мигренских напада са или без ауре

50-100 мг 3 пута дневно

Старост до 18 година; инфаркт миокарда; неконтролисана артеријска хипертензија; ознацено оштећење функције јетре и / или бубрега

Елетриптан 0.04 г

Умањење мигренских напада са или без ауре

1-2 таблете, али не више од 4 пута дневно

Старост до 18 година; ИХД; тешке повреде функције јетре; неконтролисана артеријска хипертензија; нетолеранција лактозе

Алкалоиди ергот

  1. Ерготамин (ерготамин хидратартрат 0.001 г) се користи за мигрену на почетку напада или у продромалном (претходном) периоду. Једна доза је 2 мг, дневно - не више од 4 мг.

Контраиндикације: трудноћа, болести јетре и бубрега, сепса (тровање крвљу), тешка атеросклероза, стенокардија.

Употреба лека више од 7 дана захтева надзор лекара.

  1. Редергин (дихидроерготоксин мезилат 1,5 мг) се примењује пре оброка 1,5 мг 3 пута дневно, ако је потребно, једном, 4,5 мг једном дневно.

Контраиндикације: брадикардија, артеријска хипотензија, исхемијска болест срца.

Превентивни третман

Шта то значи? Група лекова, често у композитној терапији, користи посебан пацијент да смањи мигрене и олакша њихов проток. Без обзира на то колико су добри аналгетици, са продуженом злоупотребом таквих пилула почиње зависност и зависност. Постоји опасност од узимања главобоље од абусуса, када сами лекови изазивају главобољу.

  • Лек Вазобрал са мигреном, као превентивни агенс за хипертензију артерија, показао се веома ефикасним. Обнавља оштећену церебралну циркулацију и ојачава зидове крвних судова.
  • пацијенти су највиши. Посебно се показује људима који имају тешке главобоље и вртоглавицу. Елиминише хипоксију и засићује мозак кисеоником. Узимајте 1-2 таблете 2 пута дневно.
  • Ефективна терапија антиконвулзанима, која укључује Финлепсин (600-800 мг дневно) и Топамак (100 мг дневно).
  • и Топамак се пуштају стриктно према лекарском рецепту.
  • Блокатор калцијумских канала Циннаризине, поред побољшања циркулације крви, показује дуготрајно лечење и седацију. Препоручује се за мигрену са ауро. Улаз - 225 мг дневно.
  • Нормализује церебралну циркулацију, смањује тон крвних судова, има антиконвулзивни ефекат, елиминише панику и анксиозност Фенибут.

У превентивне сврхе, Фенибут се узима једном дневно у дозама од 150 мг. Ефективно у комбинацији са Вазобралом.

Какав припрема да, на крају, лежи у надлежности лекара који је упознат са историјом и појединачног пацијента. У медицинској пракси често постоји комбинација антагониста калцијума (цинаризин) са антиконвулзива (Финлепсин, Топамак), плус антидепресиве.

Спречавање напада мигрене, затвореном у добро одабраних лекова у комбинацији са здравом начину живота, значајно олакшава нападе и смањује њихов број на минималном нивоу. Квалитет живота се драматично мења када нема више простора за бол.

Средства за мигрену брзог удара

Невидљива главобоља, из које желим да се сакријем на ивици света, омета рад. Тешко је постојати у таквим условима, радити једноставне кућне радове, поготово ако напад мигрене траје дуго. Цак и мисао о одмору не доноси радост. Можете брзо да се носите са проблемом ако изаберете прави лек.

Групе лекова за мигрену

Глава ове болести може само да боли са једне стране, али постоје случајеви билатералне локализације. Напади карактеришу фреквенција: у неким се јављају дневно, други суочавају се са проблемом неколико пута годишње. Осим тога, постоје симптоми:

  • нетолеранција светлости светлости;
  • мучнина;
  • неподношљиви гласни звуци;
  • повраћање.

Неки пацијенти осјећају ауру - стање предвиђања напада. Може се окарактерисати по изгледу осјетљивости на кожи, слабости удова, бљеска пред очима. Ако у овом тренутку узимате лекове за мигрену, можете се суочити са нападом пре него што започне. Посебност болести је да је лекару тешко одабрати средство за мигрену брзог удара, јер су за сваког пацијента. Сви лекови су условно подељени у групе:

  • ослобађање акутних симптома;
  • превентивна - спречавање појаве болова.

Међу средствима за мигрену, такве групе лекова често узимају брзе ефекте:

  • аналгетици, ово укључује НСАИДс - нестероидне антиинфламаторне лекове: Нурофен, Пенталгин, Парацетамол;
  • ерготаминес - ергот лекови који делотворна само мигрене бол: ерготамине, Клавигренин, Номигрен;
  • триптан, делује на све симптоме болести: Сумигамрен, Амигренин, Рапимед.

Узимање лекова за гломазну главобољу, морате узети у обзир да се отклањање болести може осигурати под одређеним режимом лечења. Ако после више пута агент једне групе није имао ефекта, замењен је антигренским леком исте групе. Лекари прописују лечење болесника у овом редоследу:

  • први аналгетици;
  • даље - триптани, ако за 45 минута није постао бољи;
  • ако узрок болести није јасан - узимајте НСАИДс.

За спречавање напада, третман траје дуго. Љекар подиже таблету из мигрене и главобоља појединачно. Употреба ове технике може ефективно утицати на нападе. За профилаксу прописују се лекови:

  • Анаприлин је бета-блокатор;
  • Велафак је антидепресив;
  • Топирамат - антиконвулзант;
  • Нифедипин - блокатор калцијумских канала;
  • Напроксен - НСАИДс.

Таблете мигрене: листа и карактеристике

Да ли је могуће потпуно лечити неуролошко обољење узимањем специјалних таблета мигрене? Ова болест је хронична, али интегрисани третман мигрене може помоћи смањењу учесталости напада. Када је погоршање терапије усмјерено на елиминацију симптома: тешка главобоља, мучнина, вртоглавица.

Карактеристике третмана мигрене

На шта се доктор фокусира, препоручује пацијенту лек за мигрену? У стању особе описују симптоме, резултате теста. Важно је:

Карактеристике појављивања епилептичних напада. Они могу бити ретки, не интензивни и захтевају усвајање лекова слабог бола. Уз редовне тешке нападе праћене боловима велике снаге, има смисла препоручити комплексне лекове.

Способност заустављања напада на фази ауре. Ако пацијент тачно зна када ће мигреница почети, фокусирајући се на симптоме ауре, лекар прописује лекове који могу спречити развој акутних главобоља.

Елиминација последица напада. Да би се олакшала општа слабост, вртоглавица, мучнина, повраћање, препоручује се пацијенту да узме посебне лекове.

Да бисте избегли честе нападе, можете пратити превентивне мере. Поред тога, ако се пацијент пожали на честе епилептичне нападе, понављајући сваких 5-10 дана, неурологи нуде редовне лекове који могу спречити појаву главобоље.

Шта да попијем ако имам мигрене?

Пре свега, таблете мигрене имају за циљ ослобађање нелагодности - анестезију. Пацијенти који су тек почели да трпе од главобоље могу брзо напасти напад, користећи најједноставније лекове.

Анестетика

Иако се лекови у таблетама из мигрене продају у апотеци без рецепта, особине њихове администрације и дозе треба да се договоре са доктором.

Аспирин. Да пијете, одмах је потребно две таблете, да се оперете - кафа, јак чај да стимулишу акцију. Ако је пацијент забринут због стомачног чирева, гастритис, аспирин се не може узимати. Не можете пити ацетилсалицилну киселину код трудница, због ефекта хеморагије, није препоручљиво узимати лек у предменструалном периоду,

Аналгин. Има аналгетику и незнатну антипиретичку имовину. Није препоручљиво узимати људе који пате од јетре, бубрега, срчане инсуфицијенције.

Цитрамон. Помаже код главобоље, смањује температуру. Захваљујући кофеину у композицији - нормализује притисак. Контраиндикације за администрацију цитрамонума: хемофилија, бубрежна инсуфицијенција, црева и желудачко крварење.

Парацетамол. Уклања бол другачије природе: пулсирајуће, болеће, акутно. Има антипиретички ефекат. Овај лек се може узимати током трудноће и лактације.

Ибупрофен. Нестероидни антиинфламаторни лек. Смањује бол, упале, смањује температуру. Није пожељно узимати пацијенте који болују од гастритиса, чирева желуца.

Недостатак ефекта приликом узимања лекова против болова или нестероидних антиинфламаторних лијекова, погоршање стања јасно указује на потребу консултације са лекаром. Он ће преписати нове лекове који могу да ублаже стање.

Триптани - дјелују брзо и ефикасно

Промените аналгетике за друге таблете из мигрене, ако се пацијент пожали на бол, недостатак олакшања приликом узимања уобичајених лекова. Триптани не "угушавају" бол, већ заустављају упалу у нервном центру, нормализују стање судова. Савремени стручњаци указују на значајно смањење напада главобоље код пацијената који узимају лекове групе триптана. Општи ефекти лекова:

  • Умирујући ефекат на рецепторе зидова крвних судова.
  • Ширење церебралних артерија.

Сумигамен. Међународно име је суматриптан. Помаже да се решите главобоље, можете узети са мигренама са ауро и без. Није предвиђено за пацијенте млађе од 18 година.

Амигренин. Индикована је за употребу код акутних мигренских напада. Контраиндикације: трудноћа, дојење, отказивање јетре.

Релпак. Ослобађа мигрене напада. Овај лек не треба узимати код деце, пацијената са оштећеном церебралном циркулацијом, као и код пацијената који су преживели мождани удар.

Зомиг. Спречава појаву главобоље мигрене. Старији, овај лек треба узети опрезно: надгледати опште стање, мерити крвни притисак.

Суматриптан. Користи се на почетку напада главобоље. Није препоручљиво узимати особу која је имала инфаркт и има срчану болест.

Припреме групе триптана нису ефикасне ако се узимају пре напада, аура мигрене.

Комбиновани лијекови за лијечење мигрене

Како одабрати најефикаснији лек за мигрене? Ако су једнокомпонентни лекови против болова престали да помажу, има смисла покушати комбиноване лекове.

Стопмигрен. У стању је да излечи озбиљан напад 20 минута након ингестије, елиминише мучнину, фотофобију. Контраиндикована ако пацијент има болест коронарне артерије, бубрежна инсуфицијенција.

Солпадеин. Има антипиретичан, аналгетички ефекат, елиминише осећај замора, стимулише радни капацитет. Лек се не може одводити деци млађој од 12 година, пацијентима са епилепсијом, пацијентима са хипертензијом.

Спазмалгон. У саставу: аналгетик за аналгезију, спазмолитички - како би се ублажио спазм. Лијек ефикасно уклања синдром бола. Не препоручује се пацијентима са глаукомом, гастроинтестиналном опструкцијом, трудницама и лактацијама.

Узео. Комплексни препарат садржи аналгетик, антиспазмодни и бромид. Има изражен аналгетички ефекат. Пацијенти пријављују ефекат смиривања. Лијек није прописан ако пацијент има болести крви, аритмију, тахикардију.

Спазган. Брзо уклања главобољу, почиње да делује 20-30 минута након узимања. Ако узимате Спазган у терапеутским дозама, то не узрокује нежељене ефекте. Не можете пити ове пилуле за труднице, жене за његу, децу.

Тетралгин. Смањује васкуларни спазм, има тонски ефекат. Пацијенти примећују нормализацију артеријског притиска, елиминацију вртоглавице, побољшање радног капацитета. За дан можете пити не више од 4 таблете. Лек је контраиндикован код пацијената са зависношћу од алкохола и дроге.

Пенталгинум. Има спазмолитички, седативни, аналгетски ефекат. Елиминише главобољу за пола сата након узимања, постоји дуг период - до 6 сати. Лек се не прописује ако се пацијенту дијагностикује: бронхијална астма, аритмија, анемија, глауком.

Цитрамон П. Запажен је антиинфламаторни, аналгетички ефекат лека. Цитрамон П нормализује тон крвних судова, побољшава циркулацију крви, смањује осећај замора. Лек је контраиндикован у трудноћи у првом и трећем триместру.

Аскофен П. Аналгетик, који има тоник, против инфламаторног ефекта. Захваљујући кофеину садржаном у композицији, има благотворно дејство на рад мозга. Могућа нежељена дејства: кожне реакције, мучнина, згага.

Пацијенти који су покушали различите комбинације лијекова, има смисла обратити пажњу на Екцердине. Ове таблете из мигрене имају антипиретичан, аналгетички ефекат. Лекари такође примећују антиинфламаторни ефекат. Због хеморогичне својине, Екцедрин смањује тромбогенезу. То помаже да се избегне стезање крвних судова, што значи - развој напада.

Препарати са седативним, антиеметичним ефектом

Који лекови за мигрене уклањају неугодне симптоме који прате главобољу? Пошто је неопходно зауставити мучнину, повраћање, слабост, лекари нуде лекове који не само да ослобађају рефлекс за повраћање, већ и дејство умирујуће.

Дипразин. Седатив, антихистаминички лек, има антиеметски ефекат. Са опрезом се прописује пацијентима са хепатичном, бубрежном инсуфицијенцијом. Немојте узимати алкохол.

Метеразине. Нормализује сан, смањује знојење, побољшава радни капацитет. Помаже у сузбијању мучнине, је контраиндикована у запаљенским обољењима бубрега, јетре.

Аминазине. Неуролептик, средство за помирење. Користи се за елиминацију потребе за повраћањем. Ојачава ефекат хипнотика, аналгетика, вазодилататора. Контраиндикована код пацијената са срчаним обољењима, атеросклерозом, бубрежном инсуфицијенцијом.

Церуцал. Блокира точке центара мозга, узрокујући антиеметички ефекат. Елиминише симптоме мучнине, вртоглавице. Лек не треба узимати пацијентима са бронхијалном астмом, болестима бубрега који су болни од стомачних улкуса.

Осјећај поспаности који се јавља код узимања седатива код пацијената са мигренама је такође позитиван. Напад иде много брже ако пацијент може да спава.

Да ли је могуће спречити развој напада?

Неудобност и главобоља муче без прекида, појављују се једном недељно и чешће? Има смисла узимати лекове који смањују нападе мигрене, а такође спречавају појаву непријатних симптома.

Ерготамини заустављају напад на фази ауре

Можемо рећи да је пацијент имао среће ако осећа приступ мигренским боловима - ауру. У фази ауре, можете зауставити напад, спречити његов развој, потпуно избјећи главобољу. Свака особа описује своја осећања на различите начине, али постоје општи симптоми:

  • Изглед пред очима светлости трепери.
  • Ако затворите очи, чини се да су вековима постојали обојени кругови, зигзагови.
  • Промена мириса.
  • Производи могу добити другачији укус (укус метала у језику).

Нанесите ерготамин одмах, чим се појави аура.

Аклиман. Смањује главобоље, нормализује циркулацију крви. Пацијенти указују на помирујуће дејство таблета. Лек се не препоручује за труднице и дојке.

Ерготамин. Има умирујуће дејство. "Одлази" главобоље на самом почетку напада мигрене. Контраиндикована у ангину пекторис, ризик од инфаркта миокарда.

Цофетамине. Међународно име је Цаффеине + Ерготамине. Има вазоконстриктивни ефекат, повећава менталне перформансе. Смањује мигрене на почетку минута. Можеш узети не само на стадијуму ауре, већ и по изгледу главобоље. Није предвиђено за пацијенте са хепатичном, бубрежном инсуфицијенцијом, старијим особама.

Важно! Дуготрајна употреба ерготамина је заразна, па се морају мењати другим лијековима, анестетиком или комбинацијом лијекова који садрже кофеин.

Блокатори мигрене

Ови лекови за мигрену морају се узимати сваки дан. Лекови производи нормализују тоне судова, уске судове, имају благотворно дејство на срчани мишић.

Индерал. Лек је прописан за спречавање напада главобоље. Лек стабилизује рад срчаног мишића, нормализује крвни притисак, спречава развој ангинске пекторис.

Дилтиазем. Опушта зидове крвних судова, олакшава спазм, побољшава циркулацију крви. Контраиндикована код деце испод 12 година.

Нифедипин. Блокатор калцијумских канала. У превентивне сврхе се предузимају елиминације мигренских напада. Нормализује циркулацију крви, "обнавља" васкуларне зидове.

Пажљиво молим! Само лекар може изабрати оптималан скуп лекова. Сваки лек може имати само слаб ефекат.

Превенција мигрене

Ако су напади изазвани предменструалним синдромом, за жене се прописују превентивни лијекови за мигрену.

Верапамил. Има превентивни ефекат, припада групи блокатора калцијумских канала. Нормализује тон посуда. Није прописана лактацији и трудницама.

Пропранолол. Директно именовање је лечење коронарне болести срца. Има општи ефекат јачања, стабилизује крвни притисак, смањује бројне главобоље. Није предвиђено у комбинацији са средствима за помирење.

Амитриптилин. Антидепресив, има седативан ефекат. Елиминише хроничне главобоље нерва, спречава развој мигрене.

Топирамат. Ослобађа спазу крвних судова, нормализује циркулацију крви. Он је назначен као профилактички против мигрене код одраслих.

Магне Б6. Лек који регулише пренос нервних импулса у мозгу. Смањује нервну реакцију у случају стреса, прекомерног рада, високог менталног оптерећења.

Не можете очекивати да бисте зауставили болове мигрене, узимајући само пилулу. Пацијент треба да пролази кроз комплекс физиотерапеутских процедура, придржава се исхране која искључује зачињену храну и омогућава физичку вежбу. Елиминисање стресних ситуација из живота помоћи ће у смањењу броја напада мигрене.

Таблете из мигрене - списак ефикасних лекова

Нападе мигрене карактерише болна једнострана главобоља, која је толико интензивна да пацијент не може да се креће. Изузетно је важно препознати мигрену на самом почетку свог развоја како би могла зауставити бол у раној фази и смањити препреку непријатних сензација током напада. У ове сврхе постоје препарати за лекове са различитом супстанцом и спектром деловања, чија ефикасност зависи од специфичних симптома и учесталости напада мигрене.

Припреме за уклањање благих болова и олакшање ретких мигренских напада на почетку њиховог развоја

У почетној фази напада са незнатним сензацијама бола и благим израженим нежељеним симптомима, могуће је узимати аналгетике - лекове чија активна супстанца блокира болне импулсе у структурама мозга. Ефикасност аналгетика за болешћу мигрене зависи од индивидуалне толеранције и дозе, која у већини случајева треба повећати.

Аспирин

Лек је ефикасан ако је доза удвостручена, а затим испире са јаким чај медицине. По пријему означава 1000 мг сваки други пацијент слаб хеадацхе падне након 2х. Аспирин смањује интензитет осталих мигрене симптома - мучнина, повраћање, страх од лаких и гласних звукова, нарочито у комбинацији са одређеном дозом од 10 мг домперидона или метоклопрамида. Аспирин се може узимати сваких 6 сати током дана не више од 4 пута. Аспирин се не препоручује за улкуса желуца и менструалне мигрене, јер прореди крв и могу изазвати крварење.

Ибупрофен

Таблете су алтернатива Аспирину, али да би се постигла ефикасност требало би узимати у повећаном дозирању - од 400 до 600 мг на 1 пријем. Лек се такође конзумира не више од 4 пута дневно са минималним временским интервалом од 6 сати. Ибупрофен има минималне нежељене ефекте, тако да га могу конзумирати труднице, дојиље и дојенчади. У овом случају, дозу треба одредити лекар на индивидуалној основи.

Парацетамол

У чистој форми, лек је неефективан агенс против болова мигрене, али његов ефекат може бити побољшан додатним уносом кофеина. Да би то урадили, 2 таблете од 500 мг треба пити 200 мг свеже направљене кафе. У тешким нападима мучнине и повраћања, лек се комбинује са антиеметичким лековима.

Напрокен

Лек је мање ефикасан од Аспирина, али због минималних нежељених ефеката је вредна алтернатива за Фроватриптан, који припада групи триптана. Таблете тежине од 550 до 750 мг се узимају једном са благо болним синдромом. Ако се бол не спусти, онда се лек може продужити следећег дана у две подељене дозе од 250 мг.

Диклофенак калијум

Елиминација благог и умереног бола може се постићи једним дозом лека у дози од 100 мг. Дневна доза не сме бити већа од 200 мг, тако да за то време можете пити 1 таблет 50 мг у две подељене дозе са временским интервалом од најмање 6 сати. Предност овог лијека је његов облик производње: поред таблета, производи се у облику свећа, прашкова и ампуле за ињекције. Употреба свећа је препоручљива за болну мучнину током напада, ефикасност лека у овом случају услед брзе апсорпције постиже се у року од 30 минута.

Није препоручљиво узимати Аналгин и Кеторол током мигренских напада, упркос изразитом аналгетичком дејству.

Они не елиминишу узрок болова мигрене, већ једноставно блокирају рецепторе болова, док је листа њихових нежељених ефеката у поређењу са другим аналгетиком значајно проширена.

Лекови за уклањање често манифестованих интензивних болова, као иу случајевима када је аналгетик неефективан

Ако је чист аналгетички лек неефективан са честим умереним главобољама, треба га заменити једном од комбинованих лијекова. У својој суштини, аналгетици се комбинују, а за тоник или умирујући ефекат додају се и друге компоненте.

Цитрамон П

Комбинација аспирина и парацетамола у препарату даје његов аналгетски ефекат, а додавање кофеина у малим количинама повољно утиче на тоне судова и циркулаторни процес. Цитрамон П је индикован за умерене мигрене напада узроковане вазоконстрикцијом. На почетку напада потребно је узимати 2 таблете лекова, ако је потребно, поновите процедуру након 4 сата.

Асцофен

Лек је аналоган Цитрамон П у свом саставу и деловању. Да бисте избјегли мигренски бол, потребно је пити једном капсуле од два лијека.

Солпадеин

Основа лека је парацетамол, допуњен кодеином и кофеином. Кодин је наркотични аналгетик, тако да је део лека у малој дози. Због свог ефекта повећава аналгетички ефекат парацетамола, ау комбинацији са кофеином у великој мери олакшава стање у почетној фази мигренског бола. За то, уз синдром умјерене болове, морате пити 2 таблете једном, покушавајући да га не злоупотребите како бисте избјегли зависност.

Седалгин-Нео

Индицира се на мигрене нападе узроковане психоемотионалном осетљивошћу. Аналгетички ефекат Аналгин и Парацетамол побољшавају ефекти Фенобарбитал и Кодине. Такође у оптималној дозацији, Цедал је укључен у Седалгин. Једна Седалгин-Нео пилула се пије једном, уз тешке нападе, доза се може удвостручити у једној дози.

Пенталгин Х

Ефикасност лека се постиже комбинацијом Напрокена, Парацетамола, Дротаверина, кофеина и фенирамина малеата. Лек у таблама уклања упале и даје тон кутијама, анестетизује и умирује. Да би уклонили умјерени бол мигрене, довољно је пити 1 таблет у почетној фази напада.

Мигренол Ектра

Таблете на бази аспирина, кофеина и парацетамола заустављају развој напада, али морају да пију када се јављају први знаци мигрене. Када узимате 2 таблете одједном, сензације бола престају да узнемирују пола сата.

Комбиновани лекови су ефикаснији од чистих аналгетика, али имају много више контраиндикација.

Практично сва средства се не могу конзумирати током трудноће, деца, са болестима желуца и бубрега. Неки од ових дрога су зависни и с временом престану имати одговарајући ефекат.

Таблете из мигрене да зауставе јаке болове мигрене

Са интензивним мигренским болом, отежаним симптомима, конвенционални аналгетици не помажу. У овом случају, пацијенту је прописан рецепт за посебне антимигране лекове, акција која има за циљ нормализацију крвних судова сузбивањем и обнављањем због тог циркулације. Сви агенси против мигрене подељени су у две групе - триптани и алкалоиди ергот.

Триптани

Нису сви лекови у овој групи једнако ефикасни у нападима мигрене. Ако специфичне таблете нису имале утицај на три нападе, пацијент би требало да покуша да уклони бол са другим лековима триптана. За распрострањене препарате-триптане лиценциране у Русији, носе:

  • Суматриптан и његови деривати (Имигрен, Амигренин, Сумамигрен) - На почетку напада одмах након завршетка ауре треба узимати једну таблу од 50 мг. Ако је ефекат узимања минималне вредности, онда након 2 сата морате пити другу таблету. Више од 2 таблета дневно не може пити.
  • Золмитриптан (Зомиг) - Лијек ефикасно уклања главобољу и нежељене ефекте, како на почетку, тако иу средини напада након 15 минута након примјене. Да бисте то урадили, узмите пилулу од 2,5 мг и поновите после 2 сата ако бол не прође.
  • Елетриптан (Релпак) - 40 мг лека, узет након завршетка ауре, олакшаваће стање и смањити праг болова након 30 минута. Ако бол настави да мучи, онда после 2 сата морате пити још 40 мг средстава. Не препоручује се конзумирање више од 80 мг дневно.

У поређењу са аналгетиком, триптани су високи трошкови, треба их пажљиво узети од особа које пате од хипертензије, срчаних обољења, али и старих људи и деце.

Препарати засновани на ерготамину

Акција дроге, заснована на ерготамину, има за циљ повећање тона судова мозга и смањење активности серотонина. Они ослобађају само мигренски бол, тако да је њихова употреба у другим манифестацијама бола бескорисна. Заједничка средства ове групе укључују:

  • Цофетамине - ерготамин се допуњава кофеином, који убрзава апсорпцију главне супстанце у крв, стимулише ЦНС и врши тонски ефекат на њега. Лек се узима у тренутку напада у количини од 2 таблете, што смањује дозу до прве таблете у наредних неколико дана.
  • Номигрен - лековито комбиновано средство базирано на ерготамину, камилофину, кофеину, меклоксамину и пропифеназону. Уз тешке болове, морате узети 1 таблету лекова, а након пола сата - други. У једном дану се не препоручује коришћење више од 4 таблете.

То више сиде еффецтс оф неконтролисаног пријемне противомигренозних и болова не утиче на опште стање, избор лекова је неопходна слажем са неуролога.

Специјалиста ће моћи да дијагностификује врсту мигрене и, с обзиром на интензитет напада, прописује лечење.

Средства за мигрену брзог удара

✓ Чланак проверава лекар

Таблете из мигрене су посебан комплекс хемикалија који би требали брзо да сузбију нападе бола. Болови мигрене су веома интензивни и могу трајати неколико дана. У тешким случајевима, пацијент не може чак ни изаћи из кревета, пошто нелагодност од покрета понекад доводи до губитка свести.

Средства за мигрену брзог удара

Абортозације са мигреном

Диклофенак

Диклофенак може смањити бол током првих 15 минута након узимања

Моћни анестетички лек који вам омогућава да смањите бол током првих 15 минута након ингестије. Да би се елиминисали симптоми мигрене, препоручује се узимање 100 мг активне супстанце. Понекад се дозирање Диклофенака може повећати на 200 мг, обично је прописано пацијентима који су на ивици губитка свести. Пијете лек само једном дневно. У ретким случајевима, под надзором лекара који се присјећа, лек се може узимати три пута, али само у минималним количинама. Пиће Диклофенак треба одмах након оброка, јер лек има агресиван ефекат на стомак.

Амигренин

Анти-мигрена лијек Амигренин

Лијек се препоручује одраслим пацијентима у дозама од 50 мг. За веома акутне и тешке болове мигрене дозвољено је повећати количину активне супстанце на 100 мг. Ни под којим условима не би требало прекорачити дневну дози од 300 мг. Интервал између таблета треба да буде најмање два сата. Ако употреба Амигренина након 3 дозе није дала никакав резултат или само мало ослабила бол, није неопходно да се лек примени следећег дана. Ако се бол опадне, али поново се појављује за 1-2 дана, можете поново користити лекове.

Релпак

Ове таблете строго је забрањено подијелити или жвакати, јер ће то знатно смањити њихову ефикасност. Приликом првог напада мигрене, пацијент мора узимати 40 мг активног састојка. Максимална дневна доза у овом случају је 160 мг, док се ова количина дели на четири начине. Ако се мигренски напади поново понову, количина активне супстанце се удвостручује, али максимална дневна доза релапакса не би требало да буде већа од 160 мг.

Пажљиво молим! Припреме ове групе треба да се користе са великом пажњом у присуству било каквих болести гастроинтестиналног тракта. Ако пацијент има проблема са гастроинтестиналним трактом и потребно је узимати абортивне лекове, треба изабрати облик капсула. Није толико опасно и не иритира слузницу желуца.

Симптоматске хитне акцијске лекове

Аминазине

Аминазин се издаје из апотеке само на рецепт лекара који долази

Лек се издаје из апотеке само по рецепту лекара који долази, јер припада класи наркотика. Али у овом случају Аминазине за само неколико минута може ослободити напад мигрене. Одраслим пацијентима препоручује се орална примјена у дози од 25-50 мг. Није препоручљиво узимати лек више од три пута дневно. У ретким случајевима, са нетолеранцијом главне компоненте, лекови могу појачати мучнину и повраћање. Није погодан за често коришћење. У ретким случајевима, када је пацијент у тешком стању, може се ињектирати интрамускуларном ињекцијом.

Ларгацтил

Аналог лека који је описан горе је такође пуштен строго према рецепту од лекара који присуствује, јер може, у неправилним дозама, утицати на ментално стање пацијента. Пацијентима са мигреном се може добити доза од 25-50 мг активне супстанце до четири пута дневно. Забрањено је третирати овај лек више од једног дана са мигренама. Понекад, када користите Ларгацтил, могу се појавити нежељени ефекти као што су инхибиторне реакције и мало апатије.

Пажљиво молим! Ова група лекова истовремено се бори са напорима мучнине и повраћања, које често пате од пацијената са мигренима.

Триптани за брзо уклањање мигрене

Сумигамен

Сумамигрен је ефикасан за главобоље мигрене

Лекови су најефикаснији код оних пацијената чије мигрену карактерише повећавање болова. На почетку терапије, пацијенту треба дати 50 мг активне супстанце 30 минута након ингестије. Таблета не може бити жваћена и подељена. У ретким случајевима, број таблета се може повећати на два, што је 100 мг. Треба имати на уму да Сумамигрен није погодан за даљу употребу ако прва узимана доза није ни мало ослабила напад. Максималан број таблета који се могу узимати у току дана је три или 300 мг активне супстанце. Примјењују таблете само један дан, само у ретким случајевима, третман траје неколико дана.

Имигран

Облик припреме за имигран

Да бисте зауставили нападе мигрене, можете користити носни спреј или таблете. Када користите спреј, потребно је убризгати 20 мг активне супстанце у сваку ноздрву. Када се користе таблете, иницијална доза је 50 мг, ако је само мало смањила бол, постепено повећавајте количину имиграна до 300 мг. У овом случају не можете узети производ ако не ради у року од првог сата након првог пијаног таблета. Имигранти се не могу комбиновати са другим лековима за заустављање мигрене. Приликом употребе носног спреја, количина активне супстанце не би требало да прелази 40 мг по носи. Употреба лека за профилаксу строго је забрањена.

Рапимеде

Лијек Рапимед се слабо толерише у комбинованој терапији

Добар триптанични лек, који може брзо уклонити инфламаторни оток, који ће олакшати бол. Узимајте лекове за 50 мг главне компоненте једном дневно. У тешким облицима мигрене, пацијент може добити дневну доза од 300 мг, која се мора узимати у три до шест пријема. Између дозирања треба увек посматрати двокатну паузу. Лекови се слабо толеришу у комбинованој терапији и не могу се комбиновати са другим лековима који имају за циљ сузбијање мигрене.

Пажљиво молим! Лекови у овој групи могу спречити понављање мигренских напада у будућности и ојачати зидове посуда.

Блокирање таблета брзог удара

Анаприлин

Анаприлин има прилично моћан и брз ефекат на тело

Овај лек треба узимати само један дан, јер Анаприлин има прилично моћан и брз ефекат на тело. 1-2 дана лек може бити узет као превентивни агент. Обично се пацијентима прописује 40 мг активне супстанце, које се морају узимати до три пута дневно. У тешким случајевима, пацијентима се препоручује пити 160 мг подељених у три до четири дозе. Лек има директан ефекат на кардиоваскуларни систем, па је важно придржавати се тачних доза.

Топрал

Добар лек који може знатно олакшати стање пацијента који пати од мигрене. Да бисте стабилизирали своје стање, требало би да узимате 0,4 до 1,6 г хемикалије, подијељено на неколико пријема. При томе морате максимално ограничити пацијента од стреса, тако да не искочи притисак. У ретким случајевима, лек се примењује интрамускуларно, ако то захтева стање пацијента. Трајање терапије такође не може бити веће од једног дана, понекад је дозвољено поновити поступак ако бол настави најмање 24 сата касније.

Барнетил

Лек се користи не само у терапији, већ иу психијатрији, због чега је потребно строго посматрати дози. Обично су пацијенти са мигреном прописани за једнократну употребу у количинама од 40 мг до 1,6 г. На дан када се лечење даје, дневна доза се дели на три дозе. Барнетил уклања узбуђење, нормализује крвни притисак и измери пулс.

Пажљиво молим! Припреме оваквог типа побољшавају расположење и пружају пацијенту живахност. Истовремено, брзо блокирају бол и стављају пацијента на ноге.

Трошкови лијекова против мигрене

Пажљиво молим! Лекови наведени у чланку могу се разликовати у трошковима у одређеној љекарни. Све цене у табели су информативне.

Додатне препоруке за управљање мигренама

Да би спречили и ублажили главобоље, потребно је поштовати неколико правила:

  • покушајте да се често излазите на отвореном, тако да тело добије довољно кисеоника;
  • Не би требали сами препоручивати лекове, јер имају велику листу контраиндикација и узрокују брзо зависност;
  • ако пацијент пати од тешке мучнине и повраћања, можете пити лекове против ових симптома;
  • на повишеној температури, прво покушајте да смањите индикаторе помоћу пешкире помоћу леда или хладног компресора;
  • ако ово не помогне да пијете Ибуфен или Парацетамол, они ће имати додатни аналгетички ефекат;
  • ако се често понављају, треба извршити комплексну терапију која ће побољшати цео организам;
  • учитати пацијента са умереним физичким напорима;
  • спавање и одмор;
  • Не учествујте и не реагујте на стресне ситуације, како не би повећавали крвни притисак;
  • потпуно напустити алкохолна пића и пушити.

Ако болујете од мигренског бола, требало би да прођете на свеобухватан преглед. Идентификује проблеме у телу, проверава стање срца, крвних судова и мозга. Препоручени третмани и прописане дозе лијекова у великој мјери зависе од стања циркулаторног система и рада унутрашњих органа. Треба запамтити да се мигрене не могу третирати независно, јер болест напредује доста брзо и може трајати до седам дана.